VALERECO: sieks atskleisti ankštinių augalų naudą ir taip didinti agroekosistemų tvarumą

Šių metų birželio 17–18 d. Atėnuose oficialiai startavo VALERECO – naujas projektas, finansuojamas pagal „Europos horizonto“ programą ir vienijantis 15 partnerių iš 11 šalių konsorciumą. Tarp jų ir „AgriFood Lithuania DIH“. Susitikime pristatyti aktualūs su projekto tikslu susiję klausimai apie produktyvią, klimato neutralumo siekiančią ir aplinką tausojančią ūkininkavimo strategiją.

VALERECO siekia atkreipti dėmesį į dažnai nepastebimą ankštinių augalų naudą ir paskatinti jų integravimą į pasėlių sistemas, taip didinant aplinkosauginį tvarumą žemės ūkio sektoriuje. Pagrindinis tikslas – skatinti ankštinių kultūrų įsisavinimą ir diegimą žemės ūkyje, kiekybiškai įvertinant ir didinant ankštinių kultūrų teikiamų ekosisteminių paslaugų aplinkosauginę ir ekonominę vertę. 

Projekte bus kuriamas skaitmeninis ankštinių augalų informacijos centras, sprendimų rėmimo sistema bei gebėjimų stiprinimo medžiaga, prieinama e. mokymosi platformoje. Taip norima ugdyti ūkininkų ir žemės ūkio konsultantų žinias bei gebėjimus įtraukti 8 pagrindinius ir 4 nepakankamai naudojamus ankštinius augalus į savo pasėlių schemas, kartu didinant informuotumą apie teigiamą ekologinį ir ekonominį jų poveikį.

„Gyvename biologinės įvairovės nykimo, klimato kaitos ir pavojaus maisto saugai laikais. Taip pat ankštiniams augalams šiuo metu daug dėmesio skiriama ES moksliniuose tyrimuose ir politikoje. Taigi sieksime įvertinti ankštinių augalų ir jų ekosistemų funkcijų vertę bei pasiūlyti realių, tvarių būdų, kaip įtraukti ankštinius augalus į įvairias pasėlių sistemas“, – sakė projekto koordinatorius prof. Ilias Travlos.

Kodėl ankštinių augalų ekosistemų paslaugos tokios svarbios?

Įtraukiant ankštinius augalus į pasėlių sistemas, kuriama pridėtinė nauda: gerėja dirvožemio kokybė, didėja biologinė įvairovė, mažėja sintetinių trąšų poreikis. Tačiau daugelis ūkininkų dažnai neįvertina šių privalumų arba apie juos nežino.

VALERECO pristatys ir įvertins ankštinių augalų teikiamą svarbą ES įvairiose pasėlių sistemose. Tarp jų – pagrindiniai augalai, naudojami maistui ar pašarams, taip pat papildomi augalai, pavyzdžiui, dengiamieji pasėliai ar gyvasis mulčias. 

Projekte bus vertinamos trys pagrindinės ankštinių augalų rūšys (sojos, žirniai, avinžirniai), penkios pagrindinės pašarinių augalų rūšys (vikiai, dobilai, baltieji dobilai, raudonieji dobilai, liucernos), viena antraeilė pašarinių augalų rūšis (sultenė) ir trys antraeilės grūdinių ankštinių augalų rūšys (lubinai, pupelės, lęšiai). Šie augalai yra ir vienmečiai, ir daugiamečiai bei gali būti auginami atskirai arba kartu su kitais pasėliais.

Veiklos grindžiamos kompleksišku požiūriu

VALERECO taikys įvairiapusį metodą, kurį glaustai galima apibendrinti taip: nustatytiįvertinti, skleisti ankštinių augalų ekosistemų paslaugas ES, siekiant suteikti žinių, išteklių ir novatoriškų sprendimų, kurie reikalingi veiksmingam ankštinių augalų kultyvavimui. 

Metodas pirmiausia apima identifikavimą – išsamią esamų ekosisteminių paslaugų analizę ir būdų, kaip įtraukti ankštinius augalus į naująją BŽŪP, paiešką. Taip pat valorizaciją – 9 gyvųjų laboratorijų įkūrimą 6 Europos šalyse, siekiant skatinti ankštinių augalų įsisavinimą per elgsenos planavimo strategijas, įtraukiamuosius bandymus ir techninių bei ekonominių sprendimų demonstravimą.

Galiausiai bus vykdoma sklaida – kuriamas skaitmeninio ankštinių augalų informacijos centras (angl. DLIH), sprendimų paramos sistema (angl. DSS) ir e. mokymosi platforma, kurie pagerins žinių perdavimą ir padės ūkininkams bei konsultantams priimti sprendimus.

Į bendrakūros veiklas ir parodomuosius renginius su tikslu pristatyti ankštiniais augalais grindžiamų diversifikuotų ūkininkavimo sistemų galimybes VALERECO teritorijose bus įtraukiamos įvairios suinteresuotosios šalys: ūkininkai, žemės ūkio konsultantai, mokslininkai, pramonės dalyviai, politikos formuotojai ir vartotojai.

Tam, kad gebėjimų stiprinimo medžiaga pasiektų plačią auditoriją ir galėtų būtų plečiama, projekte taip pat numatyta teikti politikos rekomendacijos ir glaudžiai bendradarbiauti su nacionaliniais ir tarptautiniais projektų tinklais bei organizacijomis.

Partneriai:

  • Agricultural University of Athens
  • Burgundy School of Business
  • Delphy\University of Coimbra
  • Foodscale Hub
  • Institute of Field and Vegetable Crops
  • Leibniz University Hannover
  • Stichting Wageningen Research
  • Instituto Navarro de Tecnologias e Infraestructuras groalimentarias
  • AgriFood Lithuania DIH
  • University of Florence
  • University of Pisa
  • AgFutura Technologies
  • Scuola Superiore Sant’Anna
  • Helvetas

Projekto svetainė: https://valereco.eu/