Šiandien kiekvienas iš mūsų įsivaizduoja, kaip turėtų atrodyti išmaniojo kaimo koncepcija ir kokios jos sudedamosios dalys. Kita vertus, ar žinome, kaip turėtų atrodyti startuolių regionas? Kokie svarbiausi jo elementai? Kaip galėtų būti įgalinta sinergija tarp jaunimo ir startuolių regiono? Neseniai Europos Komisija pristatė „Startup Village“ koncepcijos idėją, kuri yra ilgalaikės ES Kaimo vietovių vizijos ir Komisijos veiksmų plano kaimo vietovėms dalis. Apie tai, ar tai realu Lietuvoje ir kokios šios koncepcijos įgyvendinimo galimybės mūsų šalyje bus diskutuojama tarp Europos Komisijos ir Lietuvos ekspertų skaitmeninių inovacijų centro „AgriFood Lithuania DIH“ rengiamame internetiniame seminare „Nuo sumanaus prie startuoliško regiono: iššūkiai ir galimybės vietinėje ekosistemoje“ vasario 28 d. Organizatoriai informuoja, kad seminaras vyks lietuvių kalba ir bus nemokamas, tačiau būtina išankstinė registracija.

„Startup Village koncepcija suteikia vilties kaimo vietovėms visoje Europoje. Ji paskatins naujas darbo galimybės visiems: tiek jauniems, tiek ir vyresniems gyventojams. Kaimai visoje Europoje taps inovacijų ekosistemomis, kuriose bendruomenės talentai turės galimybę išnaudoti visą savo potencialą neišvykdami iš savo gimtojo kaimo ar miestelio. Europos Komisija įtraukė „Startup Village“ koncepciją kaip vieną iš savo flagmanų naujojoje ilgalaikėje kaimo vietovių vizijoje, tačiau visą šios idėjos potencialą galime realizuoti tik visapusiškai įtraukę regionų gyventojus ir vietos valdžios institucijas“, – teigė seminare pranešimą pristatysiantis Isidro Laso Ballesteros, už inovacijas, mokslinius tyrimus, kultūrą, švietimą ir jaunimą atsakingos Europos Komisijos narės Mariya Gabriel kabineto ekspertas.

Kaip teigia renginio organizatoriai, tikslinga „Startup Village“ koncepcijos plėtros kryptis galėtų užtikrinti regionų ekonominį augimą, platesnį skaitmeninių sprendimų pritaikymą, Žaliojo kurso tikslų įgyvendinimą, jaunų žmonių ir moterų įtraukimą bei padėti verslui ir visuomenei sėkmingai prisitaikyti prie vykstančios dvejopos transformacijos. Be to, tikimasi, kad ši koncepcija paskatins mokslinius tyrimus ir inovacijas regionų bendruomenėse bei inicijuos inovatyvių verslų plėtrą.

„Startup Village“ koncepcija yra puiki idėja, kuri turi daug galimybių sukurti apčiuopiamą kiekį gerai apmokamų darbo vietų kaimo vietovėse. Technologijos ir novatoriški sprendimai gali į regionus sugrąžinti verslą – ypač jaunus žmones, – kurie dar tik pradeda įgyvendinti savo verslo svajones. Visi turime dirbti kartu ir užtikrinti paramą investicijoms ir finansavimui, sukurti reikiamą infrastruktūrą startuoliams kaimo vietovėse, padėti jiems įgyti naujų kompetencijų, suteikti galimybę išbandyti savo idėjas prieš pradedant rimtas investicijas bei užtikrinti galimybę išbandyti startuolių kuriamus produktus realiomis sąlygomis. Kitaip tariant, kaimo vietovėse reikia sukurti startuolių ekosistemą su bendromis vertybėmis. Turėtų būti įtraukti visi bendruomenės nariai: vietos verslas, ūkininkai, mokslinių tyrimų institucijos, vietos valdžios institucijos ir, galiausiai, visuomenė. Tokios organizacijos kaip skaitmeninių inovacijų centrai galėtų būti šių ekosistemų moderatoriai“, – teigė šio oficialaus Europos Sąjungos Industrijos savaitės šalyse narėse renginio organizatorė ir moderatorė „AgriFood Lithuania DIH“ direktorė Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė.