Oficialai bagėsi pirmasis „FlexiGroBots“ projekto, koordinuojamo Ispanijos „Atos Group“ tyrimų ir inovacijų centro, kuriame dalyvauja ir „AgriFood Lithuania DIH“, etapas, atnešęs daug žadančių rezultatų. Šiame etape daugiausia dėmesio buvo skiriama naujos atviro dirbtinio intelekto (DI) platformos, skirtos kurti nevienalytes kelių robotų sistemas, kūrimui bei išvadų rengimo ir duomenų paslaugoms, validuojamoms trijuose realiuose didelės ekonominės vertės pilotiniuose projektuose: vynuogių (Ispanija), rapsų (Suomija) ir mėlynių (Serbija ir Lietuva). Žymint pirmojo projekto etapo pabaigą galima pasidžiaugti, jog jau buvo atlikti keli sėkmingi mėlynių ir vynuogių laukų bandymai, kuriuose buvo naudojami antžeminiai robotai ir dronai, o Šiaurės Europos lokacijos, kuriose bus atliekami rapsų testavimai, jau yra paruoštos pirmiesiems lauko bandymams. Visi trys bandomieji projektai antrąją projekto vasarą pažymės daugiau intensyvesniu duomenų rinkimu ir validavimu.

Siekiant sukurti sprendimus, kurių pramonei iš tikrųjų reikia, pradėta bendradarbiauti su ūkininkais, robotų operatoriais ir konsorciumo partneriais. Be to, tam, kad būtų galima sudaryti funkcinių ir nefunkcinių reikalavimų sąrašą ir nustatyti tinkamą atskaitos architektūrą, reikiama informacija buvo renkama naudojant klausimynus. Siekiant užtikrinti perkeliamumo, sąveikavimo ir standartizavimo galimybes, šie reikalavimai buvo parengti taip, kad atitiktų Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą (BDAR) ir kitus etinius, teisinius bei socioekonominius principus. Be to, tam, kad būtų užtikrinta galimybė keistis duomenimis ir tokiu būdu skirtingoms situacijoms bei robotizuotoms platformoms pritaikyti mastelį – tai yra viena iš pagrindinių projekto užduočių, – buvo sukurta FlexiGroBots platforma.

Platformą sudaro keli skirtingi komponentai:

  • Dirbtinio intelekto platforma. „Kubernetes“ pagrindu sukurta infrastruktūra apima keletą virtualių mašinų ir grafinį procesorių, skirtą modelio mokymui paspartinti.
  • Bendrosios duomenų įgalinimo priemonės ir paslaugos. Kuriama Minimal Viable Data erdvė, apimanti Tarptautinės duomenų erdvių asociacijos (International Data Spaces Association – IDSA) ir atvirojo kodo kūrimo blokus. Tarptautinės duomenų erdvių asociacijos jungtys sukurs sąsajas tarp sudėtingos sistemos komponentų.
  • Geoerdvinės įgalinimo priemonės ir paslaugos. Geoerdvinėms įgalinimo priemonėms ir paslaugoms Ispanijos bandomojoje versijoje buvo įdiegtas atvirų duomenų kubo pavyzdys. Šiuo metu jau įregistruotas Sentinel-2 Žemės stebėjimo produktų apibrėžimas bei pradėtas bepiločių orlaivių gautų duomenų indeksavimas, apimantis atvirų duomenų kubo naršyklės pavyzdį, reikalingą duomenų vizualizavimui.
  • Bendrosios taikomųjų programų paslaugos. Kelioms paslaugoms tokioms kaip SLAM, veiksmų atpažinimas, žmonių aptikimas ir kt. jau galimi pirmieji prototipai. Netrukus bus įdiegtas duomenų anonimiškumas. Duomenų rinkiniai rengiami ir anotuojami tam, kad bendradarbiaujant su pilotiniais projektais būtų galima tiksliai suderinti jau egzistuojančius modelius arba sukurti naujus. Kenkėjų, tokių kaip kekeras (botrytis) ar piktžolės, aptikimas  yra dar viena svarbi paslauga.
  • Užduočių valdymo centras. Šiuo metu užduočių valdymo centrui kuriama simuliacinė aplinka su nauju QGroundControl plėtiniu, leidžiančiu integruoti MQTT komunikacijos kanalus tarp robotų, daiktų interneto (IoT) platformų ir MCC.

Tam, kad būtų galima standartizuotai ir skaidriai raportuoti FlexiGroBots projekto sukurto dirbtinio intelekto modelio ir duomenų rinkinio išvestis, buvo sukurtas modelių kortelių ir duomenų lapų šablonas. Be to, pradėtos diskusijos su AI4Europe platformomis tam, kad į AI4Europe dirbtinio intelekto turto įkėlimo šabloną būtų įtraukti skaidresni ataskaitų teikimo standartai, kuriuos galėtų naudoti ne tik FlexiGroBots, bet ir kiti projektai.

Po to, kai 2021 m. gruodį buvo išleista pirmoji FlexiGroBots platformos versija, paskutiniais mėnesiais projekto partneriai buvo sutelkę dėmesį į naujų skirtingų komponentų funkcijų kūrimą. Beveik visi gauti rezultatai gali būti stebimi projekto GitHub saugykloje.

Šiame projekte AgriFood Lithuania DIH yra trečiosios bandomosios programos (Robotika didelės vertės žemės ūkio kultūrų auginimui) partneris ir pagalbininkas Lietuvoje. Be to, prisidedame prie programos vertinimo, suinteresuotųjų šalių ir potencialių klientų informavimo bei pilotinio projekto rezultatų panaudojimo projektui pasibaigus. Galiausiai, vadovaujame projekto FLEXIGROBOTS sklaidai ir eksploatacijai, esame atsakingi už partnerių pastangų koordinavimą ir vadovaujame technologijų perdavimo bei demonstracinių priemonių diegimo užduočiai.

__________________

Daugiau informacijos: https://flexigrobots-h2020.eu/

Sekite FlexiGroBots socialiniuose tinkluose Twitter ir LinkedIn. Taip pat užsiprenumeruokite kas pusmetį pasirodantį naujienlaiškį ir sekite projekto eigą bei pasiektus rezultatus.

Apie FlexiGroBots:

„FlexiGroBots“ – lankstūs robotai, skirti pažangiam tiksliojo žemės ūkio operacijų automatizavimui, – yra ES finansuojamas projektas pagal Europos Komisijos mokslinių tyrimų ir inovacijų programą H2020 su dotacijos sutartimi Nr.101017111. „FlexiGroBots“ tikslas – padaryti robotų sistemas ekonomiškai efektyvias tiksliojo žemės ūkio operacijoms sukuriant platformą, įgalinančią sistemų lankstumą per universalumą, bendradarbiavimą, galimybę keisti mastelį ir autonomiją.  Be to, tai padėtų užtikrinti duomenų ekonomiką, palengvinančią dirbtinio intelekto valdomų robotų galimybių plėtrą.

Norėdami gauti daugiau informacijos apie projektą, susisiekite su „FlexiGroBots“ projekto koordinatoriumi Francisco Javier Nieto De-Santos, „Atos“: francisco.nieto@atos.net. Klausimais, susijusiais su žiniasklaida / komunikacija, kreipkitės į „FlexiGroBots“ komunikacijos vadovą Teodorą Knežić, BioSense institutas: teodora.knezic@biosense.rs