2023 metai paskelbti ateities kompetencijų metais, todėl 32-oji kasmetinė EURASHE konferencija neatsitiktinai skirta šiai tematikai – „Įgūdžiai Europai: aukštojo mokslo mobilizavimas žalinimo ir skaitmeninimo  transformacijai“.  Įvairių šalių ekspertai dvi dienas – birželio 8-9 d. – Bukarešte, Rumunijoje, diskutavo apie ateities įgūdžių poreikius ir kylančius iššūkius.

Lietuvai šioje tarptautinėje konferencijoje aktyviai atstovavo dvi ekspertės: dr. Nijolė Zinkevičienė, EURASHE valdybos narė ir Vilniaus kolegijos direktoriaus pavaduotoja mokslui ir partnerystei bei Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė, AgriFood Lithuania DIH vadovė, 2022 metų geriausia Europos klasterių vadovė, Vilniaus kolegijos tarybos narė. Abi savo sričių profesionalės paliko reikšmingą įspaudą šiųmetėje konferencijoje.

Dr. N. Zinkevičienė ilgametė EURASHE asociacijos valdybos narė, yra itin įsigilinusi į svarbiausius profesinio aukštojo mokslo klausimus: profesinio aukštojo mokslo misija, aukštojo mokslo kokybė, profesinio aukštojo mokslo modernizavimas diversifikuotoje aukštojoje mokykloje ir moksliniai tyrimai, plėtra bei inovacijos. Todėl būtent jai buvo patikėta moderuoti pirmąją konferencijos dieną. Konferencijos dalyviai aktyviai diskutavo įvairiausiomis temomis: Europos ateities kompetencijų politikos formavimas, darbo rinka ir bendradarbiavimas su pramone, taikomieji tyrimai profesiniame aukštajame moksle bei sėkmingos universitetų partnerystės.

Antrąją dieną dr. N. Zinkevičienė kartu su kolege iš Atlanto Technologijos Universiteto (Airija) Ruth Moran skaitė pranešimą „RECAPHE: bendradarbiavimo procesas vystyti priemones, skirtas profesinio aukštojo mokslo darbuotojų tyrimų ir inovacijų  gebėjimų stiprinimui“.  Šis pranešimas buvo įvertintas konferencijos apdovanojimu „ PHE Star Award – Research and Innovation Competences“.

K. Šermukšnytė-Alešiūnienė savo ruožtu dalyvavo panelinėje diskusijoje „Taikomieji tyrimai profesiniame aukštajame moksle“. Tai buvo pirmasis atvejis, kai Lietuvos verslo atstovas dalyvavo Europos profesinio aukštojo mokslo forume. Jos įžvalgos ir turima patirtis itin praturtino diskusiją.

Kaip pastebėjo konferencijos dalyvė, visos suinteresuotos pusės turi itin stiprinti bendradarbiavimą, kad efektyviai spręstų kylančius iššūkius. Įvairūs tyrimai rodo, kad  Europos Sąjunga jau dabar susiduria su darbuotojų įgūdžių trūkumu. Vertinant naujausių technologijų (pvz., dirbtinis intelektas  ar duomenų analitika) vystymosi spartą,  artimiausiu metu daugiau nei 40 proc. darbų pareikalaus aukštesnių įgūdžių. Visgi daugiau nei 80 proc. talentų ugdymo specialistų jau dabar praneša apie darbuotojų įgūdžių trūkumą jų organizacijose.

Verslui kylantys iššūkiai tampa labai dideli, tad taikomųjų mokslų universitetai, bendradarbiaudami įvairiomis pramonės šakomis, gali padėti tobulinti ir perkvalifikuoti specialistus. Be to, profesinio aukštojo mokslo institucijos gali praktiškai prisidėti prie verslų augimo, tapdamos smulkių ir vidutinių įmonių tyrimų platformomis.

Europos aukštojo mokslo institucijų asociacija (EURASHE) yra reikšmingiausia Europos profesinio aukštojo mokslo institucijų asociacija. Ji vienija ir atstovauja Europos profesinio aukštojo mokslo institucijoms, nacionalinėms ir sektorinėms aukštojo mokslo institucijų asociacijoms ir kt. organizacijoms.