Po dviejų intensyvių dienų pirmose Lietuvoje tokio pobūdžio verslumo dirbtuvėse apdovanotos geriausiai pasirodžiusios dalyvės. „EWA Moterų verslumo įgalinimo stovyklą Lietuvoje 2023“ laimėjusios idėjos – Paulinos Jonutės pieno ūkio startuolis, Ugnės Dirdaitės augalinis gėrimas iš sorų ir Ingos Matulytės dražė saldainiai iš išspaudų. Išsigryninti veiklos kryptį ar patobulinti jau kuriamą verslą Lietuvai reikšmingoje srityje dešimčiai moterų padėjo vienuolika mentorių: mokslo, inovacijų, verslo pasaulyje puikiai pažįstamų profesionalų. 

 

Iniciatyva teikia vertę ne tik dalyvėms

Birštone vykusį renginį inicijavo klasteris ir skaitmeninių inovacijų centras „AgriFood Lithuania DIH“. Įmonės vadovė ir renginio globėja Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė įsitikinusi: moterų lyderystės įgalinimas mūsų šalyje turėtų būti ne vien tikslas, bet ir būtinybė, norint prisidėti prie visapusės šalies pažangos ir augimo. 

„Be abejonės, tam reikia efektyvių sprendimų įvairiais aspektais. Visgi ilgametė darbo patirtis, analizuojant šalies sektoriaus situaciją ir gilinantis į tarptautines praktikas, neleidžia abejoti – tokios iniciatyvos kaip ši moterims suteikia itin galingus įrankius. Juos panaudodamos, inovatyvios, ambicingos, darbščios ir perspektyvios lyderės prisideda tvaraus agromaisto sektoriaus plėtojimo “, – akcentuoja agromaisto sektoriaus ekspertė.

Klasteris ir skaitmeninių inovacijų centras 2021–2022 metais Lietuvoje taip pat koordinavo „EIT Food“ remiamą tarptautinę programą EWA, skatinančią verslių moterų potencialą kurti agromaisto sektorių keičiančias inovacijas. Pasiekus itin gerų rezultatų, šiemet įmonei suteikta teisė organizuoti „Moterų agromaisto sektoriuje summit 2023“ – didžiausią agromaisto sektoriaus moterų lyderių iš visos Europos susitikimą.

 

Mentorius įtikino visų moterų potencialas

Kompetentinga komisija, suskaičiavusi dalyvių vertinimo balus, piniginiais prizais po 500 Eur nusprendė apdovanoti jaunas ir perspektyvias pradedančiąsias verslininkes: Jonučių pieno ūkio startuolį puoselėjančią Pauliną Jonutę, augalinį gėrimą iš sorų kuriančią Ugnę Dirdaitę ir dražė saldainių iš išspaudų verslo idėją vystančią Ingą Matulytę. Rėmėjų įsteigti dovanų krepšeliai atiteko kiekvienai verslumo dirbtuvių dalyvei.

Šermukšnytė-Alešiūnienė džiaugiasi net geresne nei tikėtasi unikalaus renginio sėkme. Anot jos, dalyvės nuo pirmosios dienos starto iki finalinių akimirkų demonstravo energiją bei motyvaciją įgyti ekspertiškų žinių, įsitraukti į bendras diskusijas ir kuo geriau pasirodyti praktinėse užduotyse.

„Dar kartą dėkoju visoms už suinteresuotumą bei atsidavimą, stiprinančius optimizmą dėl moterų ateities Lietuvos agromaisto sektoriuje. Mentoriams – už itin atvirą dalijimąsi esminėmis pamokomis, kaip vystyti startuolius: pradedant būtinybe atsakingai vertinti investicijų pritraukimą, nesileisti į kompromisus dėl kokybės ir atrasti prekės ar paslaugos išskirtinumą“, – apibendrindama kolegų žodžius akcentuoja renginio sumanytoja, globėja ir viena iš mentorių.

 

Pabrėžė daugiau startuolio sėkmės formulės aspektų

Mentoriai taip pat išskyrė įsiklausymą į pirkėjų bei partnerių komentarus ir pastabas, kuris padeda maksimaliai ištobulinti vystomą produktą. 

Agromaisto skaitmeninių inovacijų ir startuolių ekosistemos profesionalas Augustas Alešiūnas visoms dalyvėms priminė, kad kuriant ar vystant savo idėją negalima pamiršti – tai pirmiausia yra verslas. O sėkmingas verslas visada remiasi analitika – būtina stebėti ir vertinti pardavimo rodiklius, pajamas, kaštus ir priimti atitinkamus sprendimus.

Karolis Sankauskas, „Projektavimo sprendimų“ savininkas su daugiau nei 17 metų patirtimi projektavimo rinkoje, investuotojas, lektorius savo ruožtu atkreipė dėmesį į neįtikėtiną visų verslumo dalyvių drąsą tikėti savo idėjomis ir klysti:

„Tai, mano manymu, vis dar išlieka esminiu kriterijumi, siekiant būti inovatoriumi bet kurioje profesinėje nišoje.“ 

 

Galiausiai verslumo dirbtuvių dalyvės išgirdo mentorių priminimą plėsti partnerystes – žmonės ir ryšiai su jais versle visada išlieka kertinės svarbos. 

Stiprinti startuoliui reikalingų savybių ir įgūdžių komplektą taip pat padėjo skirtinguose sektoriuose patyrusi „DOJUS agro“ Lietuvos filialo vadovė ir „DOJUS group“ komercijos direktorė Diana Tatarūnaitė-Zubenienė, ilgametę patirtį agromaisto sektoriuje turinti „Varėnos pienelio“ direktorė Jolanta Kuzmienė, advokatų kontoros „Cobalt“ partneris, Viešųjų pirkimų praktikos grupės vadovas dr. Deividas Soloveičik ir kiti mentoriai.